Rapport om marknadsföring i sociala medier Bremen

Våra chefer för sociala medier har gett råd till många företag i Berlin och förvaltat flera mycket framgångsrika kanaler. En tredjedel av tyskarna är till exempel registrerade på Facebook. Miljoner potentiella kunder som du kan nå specifikt när som helst. Användningen av medierna övergår alltmer till internet och sociala medier. Skapa varumärkesfans för dig själv och ditt varumärke på ett planerat och hållbart sätt. Användningen av tyskarnas föreställningar i medierna: Enligt ARD/ZDF:s onlineundersökning är mer än 60 miljoner tyska medborgare på Internet.

Marknadsföring i sociala medier: Omedelbart mer räckvidd på internet

De sociala nätverken gör det enklare än någonsin att kommunicera med vänner, familj och kollegor, vilket är anledningen till att vi människor är ”Allways On”. Välkoordinerade kampanjer i sociala medier marknadsför produkter eller tjänster mycket effektivare. Som du ser finns våra chefer för sociala medier alltid till hands för dig när det gäller målgruppsorienterad och smart marknadsföring på nätet.

Annonsering på onlineportaler är numera standard för mediechefer Plattformar för sociala medier som Facebook, YouTube och Instagram erbjuder din kampanj i sociala medier en enorm potential för snabb tillväxt av räckvidden och en närvaro av ett varumärke i sociala medier. Social Media One är företagets mediebyrå för dina kampanjer i sociala medier. Genom att ständigt omdefiniera och observera din egen målgrupp optimerar du räckvidden för alla dina kanaler. För internationella reklamkampanjer tillhandahåller vi de starkaste kampanjledarna för ditt projekt. har blivit vardagsmat för många reklambyråer, och marknadsföring via sociala medier bidrar med en allt större del av kampanjbudgeten. Vi fokuserar på virala varumärken med hög räckvidd i vår hantering av sociala medier. Oavsett om det handlar om YouTube, Facebook eller Instagram hanterar vi dina kanaler med innovativa marknadsföringsstrategier för sociala medier.

social-media-stars-paar-mann-frau-beziehung-liebe

Influencers som sand i havet: Din Instagram-byrå för Bremen

Instagram är ofta fortfarande en absolut hemlighet för företag som arbetar aktivt med sociala medier för att ständigt samla in nya leads. Genom att företag tar över Facebook har dina chefer för sociala medier samma möjligheter att annonsera här som vi som byrå för sociala medier kan mycket exakt lokalisera dina potentiella kunder med annonser i Instagram-flödet. Låga investeringsförluster, med kunskap från experter på sociala medier.

Med Facebooks retargeting-verktyg når du alltid rätt personer.

Ju mer exakt målgruppen är, desto effektivare är användarinteraktionen med dina följare. Med alternativ som Graph Search har du fantastiska verktyg till ditt förfogande, inte bara för att analysera följare i detalj, utan också för att ta fram exakta reklamkoncept åt dig. Social Media Managers på Social Media One tar alltid hand om alla våra kunder med intresse och stort engagemang, eftersom varje reklamkampanj är individuell. Med Social Media One har ditt företag experter på konsulttjänster inom sociala medier för din kommande eller till och med din första annonskampanj.

GÖR DET SJÄLV! Rekommendation av en kurs i Facebook-marknadsföring online

Det finns många handledningar och bra artiklar om marknadsföring i sociala medier på bloggen. Men om du vill känna till insidern måste du gräva djupare i din trickväska. Den här kursen i Facebook-marknadsföring från vår partnerbyrå AdBaker är också värd att titta på för små företag. I artikeln ”Facebook Marketing” förklarar jag i tio steg hur vi kan välja en online-workshop:

Marknadsföring i sociala medier för Bremen målgrupper för små och medelstora varumärken

557 464 invånare bor och arbetar för närvarande i Bremen, tillsammans med sin familj, sin partner eller ensamma. Marknadsföring i sociala medier lönar sig ganska snabbt för företag med cirka 1712 invånare/kvadratkilometer. Som du kan se är det många nya potentiella kunder i din omedelbara närhet. År 2010 bodde det fortfarande 547 340 personer i Bremen. En permanent demografisk utveckling. Befolkningen i Bremen har alltså ökat med 2 % eller 10 124 invånare under de senaste fem åren. De olika forskningsresultaten från de stora studierna visar. Rent statistiskt sett spenderar företag i Bremen 44 miljarder euro varje år på digital reklam, visste du det? Arbete, nya projekt osv. är alltid närvarande för alla i sociala nätverk i tider av snabbare kommunikation. Varför inte? 12 491 invånare i Bremen använder sociala nätverk i yrkeslivet. Under samma dagliga prime time kl. 19-20 är 117 067 invånare i Bremen online. Varje dag kan därför ytterligare 43 872 Bremenbor nås med din reklam. Andra tillfällen är knappast värda att jämföra med andra. Som jämförelse kan nämnas att 16 724 personer är online mellan klockan 5 och 8. 73 195 medborgare i Bremen är teoretiskt sett online i sociala medier mellan klockan 6 och 24 på kvällen. 396 171 medborgare i Bremen tar eller kommenterar bilder och foton. 834 044 direkta meddelanden skickas, oberoende av vecka. 53 533 försöker träffa vänner och bekanta. 12 491 internetanvändare i Bremen använder sociala medier särskilt för att hitta jobb- och karriärmöjligheter.

Tider för Bremen

InteraktionFacebookInstagramYoutubeSnapchat
Människor/användareMänniskor/användareMänniskor/användareMänniskor/användare
Sociala medier
Användare per dag
i Bremen
53.0084.9915.4442.722
Period
klockan 5-89.3651.1401.244622
8.00-13.0044.9545.4735.9712.985
13-16 h53.0716.4617.0493.524
16-20 h60.0957.3177.9823.991
20-24 h37.4624.5614.9762.488
Prime Time (topptid)
19-20 h65.5587.9888.7154.354
Dagligt genomsnitt53.0084.9915.4442.722
Högsta ökning
till det dagliga genomsnittet
53.0084.9915.4442.722

Bremens verksamhet i sociala nätverk

InteraktionFacebookInstagram
Människor/användareMänniskor/användare
Intervjuer per dag
i Bremen
221.85627.034
Ränta
Gillar, kommentarer210.17925.611
Nyheter467.06456.914
Bilder16.3471.992
Vänner, bekanta77.9449.498
Chatt, Underhållning40.9714.992
Nya vänner, bekanta29.9793.653
Arbete, jobb, karriär6.995852
Kundanskaffning3.997487

Visningar per månad

InteraktionFacebookInstagram
Människor/användareMänniskor/användare
Besökare / månad
i m
3.739.364108.173
Besökare / år
i m
44.872.3621.298.075