Rapport om marknadsföring i sociala medier Essen

Sociala nätverk är en väv av dynamiska grupper av människor, olika plattformar och tekniska funktioner som gör vår kommunikation med vänner allestädes närvarande och multimedial. Våra chefer marknadsför innovativa produkter genom smarta kampanjer i sociala medier.

Den digitala omvandlingen: företag är mer framgångsrika med marknadsföring i sociala medier

Vi har hanterat kampanjer i sociala medier för många kunder i Hamburg, Köln, Hannover och München. Vi på Social Media One har expertis inom digital marknadsföring för din kampanj. I dag är digital marknadsföring en av standarderna för varje medieansvarig. Vi är mediebyrån för alla moderna företag i sociala nätverk som YouTube och Instagram. Varför? Sociala medier som Facebook, Snapchat och Instagram erbjuder din kampanj en enorm expansionspotential för effektiv målgruppskommunikation, mycket målinriktad adressering och effektiv kommunikation i samhällen. När som helst! För landsomfattande kampanjer hjälper våra chefer och mediekonsulter dig pålitligt med konceptutveckling. har blivit vardagsmat för många digitalt annonserande företag, sociala medier bidrar med en avgörande procentandel av marknadsföringsbudgeten. Öka din försäljning omedelbart. Vi fokuserar på virala varumärken. Youtube, Facebook eller till och med Instagram: Våra konsulter hanterar dina sociala mediekanaler på ett hållbart sätt med ständigt nya moderna idéer för mer organisk tillväxt. Sociala medier är nämligen gjorda för målgruppsspecifik och effektiv digital marknadsföring. Som du ser är det viktigt att du känner till dina konkurrenter, dina framtidsutsikter och dina potentiella kunder, att observera dem, att definiera dem och att ständigt förbättra dem.

Skapa fans av varumärket nu och använd ny teknik som retargeting för att marknadsföra dem igen för dina målgrupper. En tredjedel av tyskarna är registrerade på det sociala nätverket Facebook, vilket gör att kunderna även i Berlin kan rikta sig till cheferna för sociala medier när som helst. Användningen av medierna övergår alltmer till internet och sociala medier, och inte bara under detta årtionde. Med oss kan du alltid vara säker på att du har kreativa proffs i ditt team för hantering av sociala medier och kampanjer i sociala medier i Berlin. Enligt ARD:s och ZDF:s undersökning om medieanvändning i Tyskland är över 60 miljoner tyska medborgare aktiva på internet. Berätta en historia för dina användare och inspirera dem att följa ditt varumärke i många år framöver.

Strategier för Essen-användare och varumärken med oss för din marknadsföring i sociala medier

För att analysera dina prenumeranter med mera har du fantastiska alternativ som Facebooks Graph Search. Med Social Media One har du alltid konsulter för sociala medier för kommande eller till och med din första kampanj på Facebook och Instagram. Våra chefer för sociala medier tar hand om och ger råd till alla företag med egenintresse och personlig motivation, för som du kan se är varje kampanj speciell. Det är fansens interaktion som räknas i marknadsföring i sociala medier. En exakt utvald målgrupp ökar interaktionen avsevärt.

social-media-kanal-bloggerin-jung-follower-fans

Alla nyckeltal för Facebook, Snapchat, Instagram & Co. i en överblick för chefer för sociala medier i Essen

582 624 invånare bor för närvarande i Essen. Om man räknar på den totala ytan i Essen har ni som regionalt företag ungefär 2770 invånare per km² i grannskapet. Detta visar att Essen med sina möjligheter är en bra stad för digital reklam för företag. År 2010 fanns det 574 635 invånare, och befolkningsutvecklingen fortsätter. På bara fem år har befolkningen i Essen ökat med 7 989 personer eller 1 %. De olika resultaten från studierna på nätet visar. Statistiskt sett investerar företag i Essen 38 miljarder euro per år i reklam på nätet, något vi inte hade förväntat oss idag efter att ha analyserat sociala nätverk? Även chefer är 7 460 vill hitta nya kunder i sociala medier dag ut och dag in. Och inte bara på de beprövade företagsportaler som LinkedIn eller Xing i Tyskland. När lönar sig reklaminvesteringen? Det största antalet personer är online i Essen under topptiden kl. 19-20. Då är 122 351 personer online. Under högsäsong i sociala medier ser du 46 000 fler människor! Andra tidsperioder är knappast värda att investera i annonser. Mellan 13.00 och 16.00 är endast 99 046 Esseners online på sociala medier. Om vi bara tar denna arbetsdag, kommer 76 499 Essenbor att vara online i sociala medier och kommentera videor. Även om man inte skulle tro det i Ruhrområdet är invånarna i Essen otroligt aktiva. 414 051 personer lägger upp eller betygsätter foton av vänner och bekanta. 871 686 meddelanden skickas, oavsett vecka. Och 30 509 nya bilder läggs upp av användare.

55 949 skulle vilja träffa folk här. 13 055 användare använder sociala medier i affärssammanhang. 7 460 av internetanvändarna i Essen vill också hitta nya köpare.

Daglig användning av sociala medier i Essen

InteraktionFacebookInstagramYoutubeSnapchat
Människor/användareMänniskor/användareMänniskor/användareMänniskor/användare
Sociala medier
Användare per dag
i Essen
55.4015.2155.6892.844
Period
klockan 5-89.7881.1911.300650
8.00-13.0046.9835.7196.2393.119
13-16 h55.4666.7517.3653.683
16-20 h62.8077.6458.3404.170
20-24 h39.1524.7665.1992.600
Prime Time (topptid)
19-20 h68.5178.3499.1084.549
Dagligt genomsnitt55.4015.2155.6892.844
Högsta ökning
till det dagliga genomsnittet
55.4015.2155.6892.844

Bakom kulisserna – Det här är varför Esseners är online

InteraktionFacebookInstagram
Människor/användareMänniskor/användare
Samtal / dag
i Essen
231.86928.254
Ränta
Gillningar och kommentarer219.66526.767
Nyheter488.14459.482
Bilder17.0852.082
Kontakter, vänner81.4629.926
Samtal, chatt42.8205.218
Nya vänner, bekanta31.3323.818
Yrke, jobb, karriär7.311891
Kundanskaffning4.178509

Visningar per månad från Essen

InteraktionFacebookInstagram
Människor/användareMänniskor/användare
Besökare / månad
i m
3.907.199113.055
Besökare / år
i m
46.886.3821.356.661