Rapport om marknadsföring i sociala medier Bielefeld

Enligt ARD/ZDF-undersökningen är mer än 60 miljoner tyska medborgare aktiva på Internet. En av tre tyskar är registrerad på Facebook. Potentiella kunder även i Berlin, som du när som helst kan göra mycket exakt reklam för. Det som gör Instagram så starkt som kanal för influencers är dess mycket fina målgruppsinriktning.

Marknadsföring i sociala medier: Fler fans för din kanal på en gång

Våra chefer säljer produkter genom smarta kampanjer i sociala medier. De sociala nätverkens enkla och lättförståeliga funktion gör det så enkelt att kommunicera med vänner i vardagen och på jobbet.

Offensiv reklam i onlineportaler har blivit den normala standarden för medieansvariga idag Snabb räckvidd ökar Social Media One är mediebyrån för alla företag för dina kampanjer i sociala medier. Som du ser är våra social media managers dina kontaktpersoner för målgruppsspecifik marknadsföring på nätet. För virala koncept har vi dedikerade konsulter för dig. Vi förlitar oss på virala medier i vår hantering av sociala medier. Öka försäljningen av din kampanj. Design för marknadsföring i sociala medier för din projektledning ditt unika utseende i sociala medier, mycket riktad till användargrupper och extremt snabb ökning av räckvidden. har blivit standard för många digitala reklamföretag. Sociala medier bidrar med en allt större del av kampanjbudgeten. Vi vet att det för din digitala framgång är viktigt att känna till din marknad, dina utsikter och dina potentiella köpare så exakt som möjligt, och sedan spåra dem, definiera dem på ett ännu mer segmenterat sätt och förfina dem hela tiden. Med smarta strategier för reklam i sociala medier på Instagram, Twitter och Facebook. Vi har skött reklamkampanjer tillsammans med våra partners i Berlin, Hamburg, Düsseldorf och Stuttgart. Vi arbetar med rätt chefer för sociala medier från det personliga nätverket för gruppdynamik inom alla områden för marknadsföring på nätet. Skapa varumärkesfans för dig själv och din byrå nu. Internet: Med sina extremt snabba kommunikationsprocesser har den under många år varit en del av projektledarnas mediemix. Vår byrå erbjuder dig en kreativ expertgrupp för hantering av sociala medier i Berlin. Vinn nya köpare tillsammans med oss som chefer för sociala medier med välgjorda digitala marknadsföringsstrategier!

Använd Instagram som ett insidertips

Instagram är ofta fortfarande ett insidertips på försäljningsavdelningen på stora företag som särskilt främjar marknadsföring i sociala medier för att få nya kunder. På grund av den specialiserade användargruppen, unga människor, kan du alltid räkna med att marknadsföringsåtgärderna inte ger upphov till något större slöseri. Med funktioner som Graph Search har du stora alternativ till ditt förfogande. Inte bara för att analysera dina prenumeranter i detalj. Det är så du skapar exakta koncept för sociala medier. Med Social Media One får du konsulter för sociala medier för din nästa eller första kampanj på Facebook och Instagram. Interaktion är det som är viktigt i marknadsföring i sociala medier, och en exakt målgrupp ökar interaktionen på ett hållbart sätt för ditt varumärke. Som du förstår är varje kampanjplacering individuell, och det är därför vi tar hand om alla våra företag med entusiasm och många proaktiva planer.

Din rapport om marknadsföring i sociala medier Bielefeld: Vi avslöjar alla uppgifter!

333 090 invånare bor och arbetar för närvarande i Bielefeld. Det är verkligen många nya potentiella kunder i närheten, inte långt borta. År 2010 bodde det fortfarande 323 270 personer i Bielefeld. Bielefeld är alltså en stad i ständig förändring. Detta är ingen ny trend, Bielefelds befolkning ökar med 3 % eller 9 820 invånare på bara fem år. Om man räknar ner till Bielefelds totala yta kan du som nyföretagare i en stad direkt ha cirka 1287 personer per km² i din närhet. De olika datamängderna från studierna visar. Statistiskt sett spenderar Bielefelds företag 24 miljarder euro per år på digital marknadsföring, skulle du ha tänkt på så höga annonsutgifter? Nya projekt och arbeten är alltmer tillgängliga i sociala medier för alla internetanvändare, inte bara för vd:ar, i en tid då kommunikationen går allt snabbare. Varför inte? 7 464 personer från Bielefeld använder sociala medier av yrkesmässiga skäl. 69 949 personer från Bielefeld är aktiva i sociala medier med kommentarer och chattar mellan kl. 19 och 20. Det ger dig 26 000 fler människor här! Som jämförelse kan nämnas att 56 625 personer fortfarande är online mellan 13 och 16.00! 43 735 personer från Bielefeld är online under perioden kl. 18-24.

Rent statistiskt är 236 716 personer från Bielefeld involverade i att betygsätta vänners bilder varje dag. Bara i Bielefeldområdet trycks ”Gilla”-knappen 224 257 gånger varje arbetsdag. Ungefär 498 349 meddelanden och röstmeddelanden skickas fram och tillbaka, oavsett månad. Hela 17 442 selfies läggs upp av vänner. 43 715 vill chatta på sociala medier. 31 987 vill göra bekantskaper och vänner. Dag efter dag söker 7 464 internetanvändare i Bielefeld efter köpare.

Daglig användning i Bielefeld

InteraktionFacebookInstagramYoutubeSnapchat
Människor/användareMänniskor/användareMänniskor/användareMänniskor/användare
Sociala medier
Användare / dag
i Bielefeld
31.6732.9843.2551.627
Period
klockan 5-85.596682744372
8.00-13.0026.8603.2723.5701.785
13-16 h31.7103.8634.2142.107
16-20 h35.9074.3744.7722.386
20-24 h22.3842.7272.9751.487
Prime Time (topptid)
19-20 h39.1714.7735.2072.603
Dagligt genomsnitt31.6732.9843.2551.627
Högsta ökning
till det dagliga genomsnittet
31.6732.9843.2551.627

Dagliga interaktioner i sociala medier från Bielefeld

InteraktionFacebookInstagram
Människor/användareMänniskor/användare
Samtal / dag
i Bielefeld
132.56116.153
Ränta
Gillningar och kommentarer125.58415.303
Nyheter279.07534.006
Bilder9.7681.190
Vänner, kontakter46.5725.675
Underhållning, Chattar24.4802.983
Nya vänner, bekanta17.9122.183
Yrke, jobb, karriär4.180509
Kundanskaffning2.388291

Sidvisningar från Bielefeld

InteraktionFacebookInstagram
Människor/användareMänniskor/användare
Besökare / månad
i m
2.235.56264.634
Besökare / år
i m
26.826.744775.612